Helsingin Raamattukoulun uusi kohde lähetystyön tukemiseen

Helsingin Raamattukoulu tukee Suomen Lähetysseuran kautta tehtävää lähetystyötä Israelissa ja Thaimaassa. Uutena kohteena on teologinen koulutus Thaimaan Luther-seminaarissa.

Joutjärven ja Keski-Lahden seurakunta tekivät tutustumismatkan maaliskuun alussa Thaimaahan. Tällä matkalla oli mukana myös Kyllikki Stenborg, Raamattukoulun pitkäaikainen ystävä Lahdesta. Hän kertoi, että seminaarissa koulutetaan pappeja ja evankelistoja paikallisen luterilaisen kirkon palvelukseen. Opiskelu tapahtuu suurelta osin sisäoppilaitoksessa ja opetuksesta vastaavat nykyisin pääosin paikalliset opettajat. Keväällä vihittiin evankelistoja kirkon palvelukseen.

Thaimaan Luther-seminaarissa ovat olleet opettajina 1990-luvulla Vesa ja Kirsti Kosonen. Vesa opetti englantia ja Kirsti opetti Raamatun kirjoja. Tällöin koulun nimi oli Lutheran Institute of Theological Education. Nykyään molemmat ovat Helsingin Raamattukoulun opettajatiimissä.