Liisa Mäki
Etätehtävä Raamatun monimuoto-opiskelun lähijaksolle IV maaliskuussa 2018  Saarnaajan kirjasta                                            

Oliko Saarnaajan elämässä iloa?

Saarnaajalla oli paljonkin iloa elämässään, kun hän oivalsi oikein elämän tarkoituksen ja ihmisen osan tässä elämässä!

Saarnaaja kertoo löydöstään ottaa kaikessa huomioon Jumalan kaikkivaltiaana, Saarn. 3:11-13. Ilman Jumalaa kaikki olisi vain turhuutta. Hän löysi ilon elämäänsä siitä, että asettui luodun asemaan. Saarnaaja ymmärsi, miten kauniisti Luoja on kaiken tehnyt aikanaan. Hän tuli tietämään, että koko elämä on Jumalan lahja, että hän voi syödä, juoda ja nauttia hyvää kaiken vaivannäkönsä ohessa. Hyvä elämä tulee iloitsemisesta ja hyvän tekemisestä ottaen huomioon, että on Jumalan luoma iankaikkisuusolento ja kunnioittaa/ pelkää Häntä.

Saarnaajalla oli iloa kaikenlaisista rikkauksista ja nautinnoista, mutta hän tajusi, että nekään eivät ole mitään, jos ei ota huomioon keneltä kaikki ne tulevat, Saarn. 2.  

Lopuksi Saarnaaja päätteli, että ihmisen on hyvä noudattaa Jumalan antamia käskyjä ja pelätä eli kunnioittaa Jumalaa, niin hän selviää Jumalan tuomiolla.  Silloin hän on elänyt sopusoinnussa Luojansa kanssa niin kuin hänet on tarkoitettukin elämään, Saarn. 12:13-14.