Riihimäellä tavattiin

KurssikokousRhmRiihimäellä kokoontui 4.11.2018 joukko Helsingin Raamattukoulusta vuosina 1975, 1976 ja 1977 nuorisonohjaajiksi valmistuneita, jo hieman harmaantuneita, mutta nuorekkaalla mielellä varustettuja henkilöitä. Kaksi opettajaammekin Seppo Kangas ja Marja Heimala-Pelkonen olivat myös mukana.  Saimme yllätysosallistujana mukaan myös yhden 1960-luvulla valmistuneen nuorisonohjaajan. Oli ilo kuulla hänen muisteluaan Kerttu Vainikaisen ajoista.

Osallistuimme ensin messuun kirkossa ja kirkkokahveille seurakuntakodilla.  Sieltä siirryimme kodikkaaseen Vihreään taloon ja vietimme lämpöisen, lähes viisi tuntia kestäneen rupeaman jokaisen kertoessa omista elämänvaiheistaan.

Suuri ilo oli saada olla mukana ja huomata, että tuo merkittävä, nuorena koettu yhteinen opiskeluaika on vielä tuoreessa muistissa jokaisella.

Matti Kettunen

Leea Hämäläinen lisäsi Matin kommenttiin, että saimme todella paljon vahvistusta ja toivoa toisiltamme tähän marraskuun pimeyteen.