RukouskuvaTieMBergrothAloitus
Kun tie on poikki, alan kirjoittaa kiitoksen kirjaa, että jaksaisin.

Raamatun teksti
Kivet ovat merkkinä teidän keskuudessanne. Kun lapsenne aikanaan kysyvät, mitä nuo kivet merkitsevät, niin vastatkaa heille: ”Ne ovat muistuttamassa siitä, että Jordanin vedet väistyivät Herran liitonarkun tieltä…”  Joos. 4:6-7.

Ajatus

Joskus kaikki voimat ovat lopussa.  Näkökyky on kaventunut ja mielestä unohtunut, millaisten vaikeuksien läpi Jumala on kansaansa ja minuakin auttanut.  Millaiset esteet hän on vierittänyt pois.  Silloin voin avata Raamatun tai muistojeni kiitoskirjan. Tie on ollut ummessa, joskus se on päättynytkin. Olen ollut umpikujassa. Muistelen kiitoksen kirjan sivuilta, mistä on selvitty. Luen pienistä asioista, jotka ovat olleet hyvin.  Alan nähdä kuljettua polkua, kokonaisuutta.  Kiitoksen kautta selkenee arki, kiitoksen kautta avautuu taivas.

Rukous
Kiitos Jeesus, että minun umpikujani on sinulle tie eteenpäin.

Marja Heimala-Pelkonen, teksti / Mikko Bergroth, kuva / Julkaistu Enonkosken luostarin Rukoushetki-sivulla