Corrie ten Boom ja Kätköpaikka-elokuva

Corrie ten Boom oli hollantilainen kristitty, joka koki keskitysleirin kauhut ehdittyään sitä ennen pelastaa yli 800 juutalaista varmalta kuolemalta natsi-Saksan holokaustiin johtaneiden vainojen aikana.

Corrie kasvoi perheessä, jossa kunnioitettiin Abrahamin, Iisakin ja Jaakobin Jumalaa. Isä ten Boom oli vanhurskas perheenpää, joka tutki Sanaa ja rakasti juutalaisia. Ten Boomit tekivät kaikkensa pelastaakseen vainottuja juutalaisperheitä.

Elokuva nimeltä Kätköpaikka on kuvaus näistä vaiheista. ”Loistokas elokuva, jossa on voittoisa sanoma”, todetaan tästä vuonna 1975 valmistuneesta tositarinasta. Vaikka elokuvan valmistumisesta on lähes 50 vuotta, aiheen ajankohtaisuus on polttavampi kuin koskaan.

Ennen elokuvaa TM Mirjam Söderqvist johdattaa aiheeseen, jossa tarkastelemme myös sitä, miksi kristityn tulee seistä juutalaisen rinnalla.

Tervetuloa iltapäivään, jonka kesto kahvituksineen on arviolta neljä tuntia. Tilaisuus on maksuton. Elokuvan kesto on145 min.

Tilaisuus järjestetään Helsiningin Raamattukoululla, joka sijaitsee osoitteessa:
Töölönkatu 7 A 3, 00100 Helsinki.

OHJELMA:
lauantaina 22.2.2025
14.00–15.00 Johdatus aiheeseen
15.00-15.30 Kahvia ja teetä
15.30–18.00 Kätköpaikka-elokuva

Lisätietoa ja Ilmoittautumiset:
  040 512 6612, Jari A. Jolkkonen
  toimisto(ät)helsinginraamattukoulu.fi
Ilmoittautumiskaavake